понедељак, 8. јул 2019.

Ерасмус+ пројекат K1



МИ У СВЕТУ ПРОЈЕКАТА И ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ

Имам среће да радим у колективу који је веома заинтересован за увођење иновација ради побољшања наставног процеса. Свесни смо да се свет који нас окружује мења невероватном брзином и осмелили се да ухватимо корак са њим и пратимо талас промена. Узевши у обзир околности у којима радимо, расположива средства, а највише ношени ентузијазмом и жељом за учењем, упустили смо се у авантуру звану писање пројекта. Начинили смо неколико бојажљивих корака ка једној потпуно новој димензији нашег до тада добро познатог посла. Као члан тима који је реализовао овај пројекат, учествовала сам у свим његовим етапама и жеља ми је да и овде пренесем утиске и научено. Наш мали тим радио је вредно и јако смо поносни на резултате које смо постигли.



Брошура фондације Темпус - Могућности за учешће у Ерасмус+ програму коју смо користили у иницијалној фази, помогла нам је око основних информација и идеје која стоји иза програма намењених образовању.

ИЗАЗОВ

Као што знате, сваки почетак је изазов за себе. Трудили смо се да одабир теме буде заснован на реалним основама, нашим снагама, као и слабостима. Критички смо се осврнули на оно шта нам недостаје, али са жељом да искористимо до максимума потенцијале које поседујемо. Вођени резултатима Екстерне комисије маркирали смо проблеме и чекирали наше јаке стране.

Оно што свакако јесте велики потенцијал и снага наше школе то су њени ученици и запослени, који иако малобројни чине одличну полазну основу. Схватили смо да ако нашу мотивацију надоградимо новим знањима и вештинама, на правом смо путу да постигнемо жељену промену.

На почетку нам се чинило да захтеви који се пред нас постављају превазилазе наше могућности, но то је на срећу био само први утисак. Ипак, како бисмо били сигурни да можемо изаћи на крај са свим шта нас чека, послушали смо савете добијене од фондације Темпус, на саветовањима о Ерасмус + пројектима, да је најбоље за први пут бирати пројекте из категорије KA1.

КОРАК ПРВИ

Први корак је била израда Европског развојног плана-документа чији садржај је основа за учешће у било ком пројекту финансираном од стране Еврпоске уније. Овај план подразумева заправо спој Развојног плана установе и његово унапређивање и надограђивање међународном димензијом. Изазов са којим смо се сусрели на овом кораку јесте како треба да изгледа овај документ. Стратешки документ објављен од стране Националног просветног савета, отворио нам је очи и дао смер у ком треба да се крећемо.

КОРАК ДРУГИ

Следећи корак је био одабир теме пројекта. Разматрали смо неколико опција и на крају, вођени резултатима самовредновања, оценом екстерне и новим Развојним планом, као и најавама Министарства просвете, науке и технолошког развоја о увођењу пројектне наставе у 1. и 5. разред основне школе, одлучили смо да управо то буде окосница целог пројекта. Сматрали смо да бисмо кроз припрему пројекта, мобилношћу с циљем овладавања новим знањима и њиховим преношењем колегама и имплементирањем у рад постигли унапређење најзначајнијег сегмента у раду једне школе, а то су настава и учење.

Циљ нам је био превазилажење слабости које носи традиционална настава, постављање ученика у центар, водећи рачуна о њиховим индивидуалним могућностима, вештинама и способностима.

Визија коју смо поставили пред себе, сама је дала идеје како треба да се носимо са концептом пројектне наставе, а да при том развијамо код ученика компетенције за 21. век.

Велики задатак, да будемо агенти промене, који ће омогућити свим учесницима у наставном процесу да направе корак за будућност, стављен је пред нас.

Један од начина да се таква промена деси је и увођење пројектне наставе и наставе засноване на компетенцијама.

КОРАК ТРЕЋИ

Како то да остваримо?

Учење из праксе других, едукација на курсевима широм Европе и све могућности које су нам се отварале у оквиру Ерасмус+ биле су део избора који смо правили.

Курс који нас је инспирисао пронашли смо на School Education Gateway на којој се налази свеобухватан преглед свих могућности за запослене у образовању. Одабрали смо, уз мало среће, курс који је испуњавао све наше захтеве Project and Competence Based Learning: innovative and effective methods and tools, понуђен од организације Enjoy Italy.

КОРАК ЧЕТВРТИ

Пред нама је стајала пројектна пријава, која је захтевала детаљан план активности. Наша пројектна идеја тиме је добила и формалну димензију. Планирање је захтевало да осмислимо припремну фазу, фазу мобилности и фазу ширења наших пројектних идеја и постигнућа.

У оквиру сваке фазе замишљено је да се активности остварују кроз разне облике рада: презентације, радионице, угледне часове и пилот пројекат у ком ће учествовати сви ученици и финални продукт- приручник за наставнике у облику водича за Пројектну наставу и наставу засновану на компетенцијама под називом “Stepping Stones to Modern School”, који ће садржати све што смо научили у току процеса учења, примере из праксе и препоруке за остваривање овакве врсте наставе. Све три фазе фокусирају се на исходе и утицај који ће пројекат имати, као и одрживост свих идеја које су у њега уграђене. Дуговечност пројектних идеја лежи у знању које ће ученици стећи, вештинама учења, сарадњи, тимском раду, критичком мишљењу, предузетништву а све заједно воде ка формирању самосталних и способних појединаца који ће бити спремни да одговоре на захтеве новог тржишта рада.

Кратак садржај нашег пројекта можете видети на картици објављеној на сајту Европске Уније.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2018-1-RS01-KA101-000302

КОРАК ПЕТИ

УСПЕХ!!!!

Ми међу одабранима!!! Наша пројектна пријава је одобрена за финансирање и на тај начин смо добили потврду онога чему смо се потајно надали и у шта смо веровали током целог процеса израде пројекта. Огромно је задовољство када се уложени труд, рад и енергија на крају крунишу успехом и сјајном приликом за професионални раст и развој.

https://erasmusplus.rs/odobreni-projekti/erazmusplus/ka-1-skole-pu/lista-od-pr/

КОРАК ШЕСТИ

Реализација пројекта је почела 20.08.2018. и траје до 19.08.2019. Прионули смо на посао и реализовали прве припремне активности у оквиру пројекта. Кренули смо у авантуру са осмехом на лицу вођени ентузијазмом и жељом да у мисији успемо зарад добробити наших ђака.
    

Састанци, договори, планови, активности...све смо са великим жаром спроводили углавном у наше слободно време. Развој и напредак никако нису смели да угрозе редовну наставу коју смо спроводили. Радионице, језичке припреме, културолошке припреме, промоције наших идеја реализовали смо као ваннаставне активности за заинтересоване ученике. 

Мобилност нам је, осим нових сазнања у професији којом се бавимо донела још много тога. Искуство које смо стекли током пет дана мобилности, поред оног стручног и туристичког аспекта, значајно је утицало и на наше виђење себе и других, као и поређење нове средине у односу на нашу. Шетњe кроз лепоте Рима су нас подстакла на дубоко промишљање цивилизацијских тековина као и преиспитивање односа према нашим коренима. Посматрајући културно и историјско богатство увиђали смо колико је важно ослањати се на своје ресурсе, који свакако да постоје и значајни су извори будућег напретка.

По повратку смо наше искуство поделили са колегама, пренели им нова сазнања и идеје. По плану, кренули са новим активностима у припремама за заједнички пројекат. Жеља нам је да пренесемо сва искуства стечена у протеклом периоду. Она позитивна али и све кораке у којима смо грешили јер смо из њих највише научили. Пројектна настава је процес који се развија, прилагођава условима и сензибилитету како ученика тако и нас наставника.

Резултате нашег рада делимо, како бисмо мотивисали још колега да се одваже на овакав професионални и лични развој. Уколико Вас је ова прича заинтересовала и имате жељу да видите више и упознате је боље НАШ РАД МОЖЕТЕ ПРАТИТИ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА И НАШЕМ БЛОГУ:

https://steppmodernschool.blogspot.com/


Брошура настала као продукт реализованог пројекта у електронском облику може се прелистати кликом на линк:  OŠ "Aleksa Šantić" - Brošura /KORACI KA MODERNOJ ŠKOLI

уторак, 12. фебруар 2019.

Корисни веб алати



КОРИСНИ ВЕБ АЛАТИ

У оквиру курса који смо похађали у Риму, други дан је био посвећен упознавању веб алата који би побољшали комуникацију са ученицима у току рада на пројекту, модернизовали наставу и учинили је занимљивијом.

На интернету су на располагању разне апликације, програми и платформе које би могле бити коришћене у едукативне сврхе а неке од њих су и нама представљене и описане у кратким цртама. Праву сврху свих наведених алата у потпуности је могуће видети тек након неког времена употребе, а све њихове могућности спознати кроз континуирани рад са њима. Које од наведених алата ћемо користити зависи од потребе, сензибилитета, састава разреда и многих других околности у току наставног процеса. Закључујемо да сваки може бити искоришћен и употребљен али да дугим процесом рада бирамо онај који нам је најкориснији и даје најбоље резултате, односно ученицима је најкомфорнији за рад и кроз њега се најлакше могу исказати.



EDMODO
https://www.edmodo.com

Едмодо је једноставан начин да се ученици повежу ради безбедне сарадње, ораганиције и приступа задацима, оценама и школским порукама. Изгледом подсећа на социјалне мреже које ученици користе.



WESCHOOL
https://app.weschool.com

Платформа на којој је могуће формирати групе са ученицима, правити квизове помоћу којих се врши провера знања на занимљивији начин.


BOOK CREATOR
https://app.bookcreator.com

Ово је занимљив веб алат који ученицима омогућава да се на креативан начин изразе и да своје садржаје уобличе у виду књиге, скрипте. Могућност давања појединачних задатака који се после у оквиру групе уобличе у једну целину.


PADLET
https://padlet.com

Овај сервис омогућава да креирамо сами табле или зид. Креиран зид наставник може да угради у своје веб-место да му служи као листа жеља, књига утисака, место за повратне информације након часа или наставне целине, место за планирање и размену идеја. На контролној табли нашег налога можемо да покренемо нови зид, пратимо статистику, позовемо сараднике...

NEARPOD
https://nearpod.com

Интерактивни алат за учитеље и наставнике који ангажују ученике на интерактивним часовима. Могућност постављања лекција и повезивања са већ постојећим садржајима.



EDSHELF
https://edshelf.com

Mеханизам за откривање веб сајтова, мобилних апликација, десктоп програма и електронских производа за подучавање и учење.



EDUCREATIONS
https://www.educreations.com

Алат за писање, цртање и постављање слика на интерактивну белу таблу и снимање гласа да би се креирала видео упутства и лекције. Овај алат може наћи широку примену у концепту изокренуте учионице (flipped classroom) где наставници могу снимити многе лекције, предавања и упутства и дати задатак да их ученици погледају код куће или их пустити и у току часа.



TES TEACH
https://www.tes.com


Алат за прављење лекција који штеди простор јер је све онлајн. Могућност убацивања документа, текста, слика, веб линкова, анимација, видео записа...